GC1KWK0 - Kral komiku
 N50°06.273 E014°23.176
  ROJIR
 6,47 km  NW 324
 M  25  15
 10.2.2009
 visí tesne nad skulinou, ve výšce cca 180cm a trošku

Tato keška je venovaná " králi komiku ". A kdo že to je?! To je prece jasné: Vlasta Burian .
Protože nebylo možné kešku umístit prímo u domu, kde bydlel, tak jsme jí umístili trochu dál.
Nachází se asi 100m od domu smerem na jih ulicí Kaderávkovskou podle hrište.
Dum je zde: E 14°23.124 N 50°06.309
8.listopadu 1998 na tomto dome byla odhalena bronzová pametní deska, na které je umísten nápis " Zde žil král komiku Vlasta Burian ".
Autorem pametní desky je akademický sochar Josef Nálepa.
Vila není prístupná verejnosti.
Adresa je: Kaderávkovská 13, Praha 6, Dejvice
Muže se stát, že nebude k dispozici tužka, tak si jí radeji vezmete s sebou.
Prejeme rychlý a úspešný lov .

A nyní trošku ke "králi":

Vlasta Burian , vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (9. dubna 1891 Liberec — 31. ledna 1962 Praha), byl ceský divadelní herec, divadelní režisér, zpevák, divadelní reditel, sportovec, podnikatel, filmový herec, filmový režisér, spisovatel a imitátor, který se díky své nespoutané živelnosti a potrebe být všude první vypracoval mezi skutecné hvezdy ceského filmu a divadla. Byl jedním z nejpopulárnejších hercu za první republiky, po válce byl však neprávem narcen z kolaborace. I presto jeho obliba trvá dodnes, o cemž svedcí vítezství v ankete o „ Krále komiku “ a casté televizní reprízy jeho filmu.

a trošku k jeho životu:

Vlasta Burian zacal chodit do Obecné školy v Liberci. Tuto školu v Liberci nedokoncil, nebot v prubehu školního roku 1900/1901, tedy behem 5. trídy, se s rodici a sestrou odstehoval do Prahy.
Po prechodu do Prahy zacal Vlasta intenzivne sportovat. Jako dorostenecký cyklista D. K. Vinohrady pocal ve svých 14 letech vyhrávat jeden závod za druhým. Miloval tenis a vynikl jako brankár ligového družstva A. C. Sparty.
V letech 1923 - 1956 natocil jedenatricet filmu, z toho 27 zvukových.
O Vlastu Buriana se zajímala dokonce Amerika . Bylo sjednáno, že navštíví krajany v nekolika mestech a cestou na lodi mel natocit dobrodružne groteskní film. Prípravy na odjezd byly v plném proudu, Vlasta Burian však nakonec rozhodl jinak - odjel na dovolenou na francouzskou Rivieru, kde se setkal s Chaplinem a navštívil Paríž.
V letech 1925-44 (do uzavrení divadel nacisty) provozoval vlastní Divadlo V. Buriana. V první polovine 20. let také nekolikrát hostoval na velkých oficiálních scénách (Švandovo divadlo, Stavovské divadlo). A v roce 1943 dokonce s velkým úspechem vystupoval v Národním divadle v roli Principála v Talichove nastudování Smetanovy Prodané nevesty.
Za okupace roku 1941 se jednou nechal zneužít k dvema rozhlasovým vystoupením (tzv. skece), v nichž parodoval zahranicní rozhlasové projevy Jana Masaryka. Zalekl se však hnevivého hlasu natolik, že odmítal nabídky hrát v cesko-nemeckých filmech jako nekterí jiní ceští herci. Styku s nemeckými pohlaváry se však nemohl ubránit už z pozice reditele divadla a zvlášte z pozice vyhledávaného komika, který ješte navíc ovládal nemcinu.
Zatímco Voskovec a Werich opouštejí Prahu a odjíždí do Ameriky, nebot jsou bezpochyby na predních místech gestapáckého seznamu, Vlasta Burian muže zustat doma a v klidu hrát dál. Jeho divadlo se nikdy nezaobíralo politikou, Burian vždycky zesmešnoval predevším cloveka - jeho neuprímnost, neznalost, laciné chlapáctví, nadutost úradu a jejich byrokratickou zkostnatelost". Neprispívá do nacistického plátku Vlajka na rozdíl od mnoha pozdejších zasloužilých a národních umelcu vcetne Marvana.
Burian, který mel na svém konte pet predválecných nemeckých filmu, se za války neobjevuje ani v jednom! Opet narozdíl od mnoha jiných. Roku 1942 prestává natácet i ceské filmy a venuje se pouze a jenom svému divadlu, v nemž naoko zamestnává radu prátel (sportovcu), címž je chrání pred totálním nasazením!!
Marnost nad marnost!!! Víceméne z lidské závisti (úspech se neodpouští) byl milácek lidu a sám principál v kvetnových dnech roku 1945 obvinen z údajného kolaborantství a poté zatcen a zajišten. Proti Burianovi jsou vedeny tri soudní procesy. Nejúcineji pusobí komunisty vykonstruovaná výpoved herecky Lídy Baarové, podle níž se Burian s nemeckými mocipány zcela nepokryte prátelil a doprošoval se u nich natocení nemecky mluvených filmu.
A jen co dozní poslední výstrely, Burianovi je zabavena vetšina majetku. V jeho prospech zakrocil Jan Masaryk , který se zasadil o jeho propuštení.
Z pomeru s tanecnicí Annou Emílií Pírkovou (1892 – 1944) mel za svobodna dceru Emilku Burianovou (8. duben 1912 až 25. kveten 1996). Roku 1919 se oženil s Ninou Cervenkovou – Burianovou (1893 až 10. duben 1962). Ta mu byla nejvetší oporou v tech nejtežších dobách, mela ho velmi ráda a byla jeho nejvetší obdivovatelkou.

V roce 1994 byl soudne rehabilitován poté, co divadelní historik Vladimír Just prosadil znovuprojednání jeho prípadu.
Dne 8. února 2002 byly ostatky Vlasty Buriana a jeho ženy Niny preneseny z Vinohradského hrbitova do nového hrobu na Vyšehrade. V ankete Ceské televize o „Komika století“ se zvítezil 1. místem. A v ankete „Nejvetší Cech“ se umístil na 31. míste. Na jeho pocest je každorocne udelována Cena Vlasty Buriana , která se udeluje nejlepším brankárum Gambrinus ligy.

Odkazy o jeho živote, ze kterých jsem alespon malinko vybral:
http://www.sweb.cz/vlasta-burian/burian.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlasta_Burian
http://www.vlastaburian.webz.cz/burian.html
http://zivotopis.osobnosti.cz/vlasta-burian.php
http://www.libri.cz/databaze/kdo20/search.php?zp=4&name=BURIAN+VLASTA



Click To Rate This Cache