GC1NPGQ - Brezansky vodojem
 N49°57.588 E014°28.092
  Pajast
 11,02 km  S 169
 R  20  15
 2.6.2009
 [CS:] cca 22 metru od rohu zahrady, dutina[EN:] cca 22 meters from the corner of the garden, a cavity

CS: Na kraji obce Dolní Brežany se nachází zajímavá technická památka, kterou mnozí minou bez povšimnutí. Jedná se o kamenný vodojem z 19. století, který v minulosti sloužil místnímu pivovaru, dnes již zaniklému.

Cache je krabicka strední velikosti. Zkušení kaceri by ji meli najít celkem snadno.

Místo je snadno dostupné ze silnice II/101, zaparkovat se dá u vjezdu do zahrady. Pak už jen dojít po ceste a po louce kus pešky. Keška je ukryta na pravém brehu potoka (pozor, po dešti to muže klouzat!), na opacné strane než vodojem (cca 100 metru za ním).

Zaparkovat se dá i o kus dál u pomnícku Arnolda Strejcka, prípadne na druhé strane silnice. Jezdete opatrne, at nedopadnete jako Arnold!

Dá se rovnež dorazit prímestskými linkami 331, 333 (z Budejovické), 341, 342 (z Modran). Ze zastávky Dolní Brežany, námestí (dríve škola), je to pešky necelý 1 kilometr. Zastávka je v 1. vnejším pásmu, podle toho je treba zakoupit si jízdenku.

Pivovarský vodojem u Dolních Brežan

Pokud jste se již rozhodli navštívit Dolní Brežany, nezapomente se projít centru obce, kterým Vás provede krátká multina Dolní Brežany I .

Tip!

Prošli jste pri hledání vysokou trávou? Koprivy pálily? Inu, príroda. Nekdy je však lepší nejít podle šipky na navigaci, ale koukat, kde zanechal kacer svoji stopu. Kešku lze najít i bez navigace. Možná o to snadneji. A císt nápovedu se taky vyplatí. Je sice malinko zavádející, ale rozhodne pravdivá. Akorát to není objekt, který nejspíše ocekáváte. Podle satelitní mapy se to dá taky dobre zamerit a najít.

VAROVÁNÍ! Pešina ke skrýši není dláždená!
V léte zde bývá vysoká vegetace!
Vyskytují se zde slimáci, brouci, pavouci, klíštata a další odpudivá havet!
Výskyt silne pálivých rostlin druhu Urtica dioica !
Po dešti hrozí zmácení a ušpinení odevu a obuvi! Nebezpecí uklouznutí a pádu do potoka!
Zablácené deti neperte v automatické pracce! Mokré pejsky nesušte v mikrovlnné troube!
Vstup jen na vlastní nebezpecí!
Jen pro velmi otrlé kacery!
Radši sem snad ani nejezdete!

Pokud nejste odkojeni sterilním prostredím mesta, zajisté Vás podobné nástrahy a rozmary prírody neprekvapí. Ostatne, toto varování, které zajisté neberete príliš vážne, nebylo ani urceno práve Vám.

EN: An interesting technical landmark is located near the village Dolní Brežany (near Prague). It was built in the 19th century and served as a water reservoir for a local brewery.

You can park you car next to the route, in front of the entrance to the garden. The nearest bus stop (buses No 331, 333, 341 and 342) is in Dolní Brežany, cca 1 km from here.


CS: Napravo od silnice II/101 z Dolních Brežan do Zlatníku a Jesenice. Obtížnost terénu závisí na tom, odkud prijdete (a samozrejme na pocasí). Prectete si porádne listing, jinak je z toho zcela zbytecne obtížnost 3+.

EN: Right to the route II/101 from Dolní Brežany to Zlatníky and Jesenice.