GC1VCYM - Stara hora 13 / Old Mountain #13
 N50°40.172 E015°48.575
  FofrMisky geofamily
 118,60 km  NE 54
 R  15  15
 [CZ] V tráve ani v lese není - hledej kolem posezení! ;o) [EN] IT'S in grass or forest NOT - search around the "picnic spot" ;o)Ceská verze | English versionStará hora 13-= Logo Geocachingu =- -= Stará hora 13 =- -= Logo FofrMišek =-

Vítejte na stránce naší první založené kešky. Je venovaná místu, které máme opravdu rádi a doufáme, že se místo i keška bude líbit i vám!Obecné informace

-= KRNAP =- Keška je uložena na Staré hore, poblíž chalupy c. 13. Stará hora je hora s vrcholem tesne pod 900 m.n.m. ve východní cásti Krkonoš. Nacházíte se v zone KRNAP u a proto dodržujte všechny pravidla pro návštevu tohoto národního parku!

Pokud se rozhodnete pro delší procházku, budete uchváceni krásnou prírodou a nádhernými výhledy. -= Výhled do kraje =- Ke kešce se mužete dostat nekolika zpusoby. Krom tech, které budou detailneji popsány, mužete kešku odlovit malou odbockou z Eminy cesty, která vede z Pece pod Snežkou ci ze Spáleného Mlýna do Horního Maršova. Mužete se ale také rozhodnout pro jednodužsí cestu, tedy vyjet autem témer ke kešce, ale v tom prípade se musíte zastavit na správe Národního parku a získat jednorázové povolení k vjezdu.

-= Krakonoš =- Stará hora, a tedy i tato keška, se nachází v území Temný Dul, což je cást obce Horní Maršov . Tato horská vesnice, která po sametové revoluci v roce 1989 zaznamenala velký nárust turistického ruchu, díky cemuž se stále rozrustá, je vzdálena cca 1km cestou lesem, nebo cca 3,6 km po asfaltové ceste. Horní Maršov je clenem Svazku obcí Východních Krkonoš a v neposlední rade také patrí do Krakonošova království .Historie

Vetšina chalup na Staré hore byla postavena zhruba v polovine 19. století. Císlo 13 je nejvýše postavená budova na Staré hore a byla postavena v roce 1841. Všechny domy na celém kopci patrily dvema vetvím jedné velké rodiny - Zawadillovým a Schmidtovým. V dobe stavby zde nebyla žádná cesta, maximálne pešiny a jedna vozová cesta, kterou cástecne kopíruje nynejší asfaltka a cástecne vedla pres nynejší louky, co bylo potreba, dopravovalo se za pomoci koní. stavby staveny z dostupných stavebních materiálu: obytná cást byla ze drevených trámu a hospodárská cást byla postavena z masivních kamenu. Poslahy i stropy byly prkené, jako izolace sloužilo seno. Strecha je sedlová, puvodní krytinou byly rucne vyrábené drevené šindele. Stejné byly použity na štítech jako izolace proti vetru, dešti a snehu.

Dum se štastným císlem 13 patril místnímu ševci, který jednou týdne šel pešky do Horního Maršova (dríve Marschendorf, pozdeji Maršov IV.), aby odevzdal hotovou práci a vyzvedl další boty k oprave. Obyvatelé tu chovali krávy, kozy a ostatní drobné domácí zvírectvo, pestovali tu zeleninu a v neposlední rade využívali všeho, co jim nabízel les. O historii domu toho moc nevíme. Je však známo, že za druhé svetové války se práve v tomto dome scházelo vedení místního Gestapa ke špásování s místními slecnami, žijícími v tomto dome. Zda zde opravdu bydleli kolaboranti ci zda se místní snažili predstíráním projevu prízne získat informace o nepríteli, nevíme. Faktem zustává, že všichni byli po válce vysídleni a pokud se dochovaly ocitá svedectví, nebylo to loucení práve prátelské. Dokladem nenávisti vesnicanu k obyvatelum tohoto domu je i fakt, že se opuštená budova stala (stejne jako jeho majitelé predtím) cílem davového lyncování, rabování a vandalského nicení. Stát se, coby majitel všech vylidnených chalup, rozhodl je levne nabídnout k osídlení. Celé pohranicí bylo vylidnené - po Mnichove v roce 1939 odtud byli vyhnáni Ceši, po válce pak Nemci a vetšina domu zde byla neobydlená. Když sem v roce 1947 prijeli zájemci o koupi, byly všechny chalupy až na jednu ješte prázdné. Manželé Krejcovi z Prahy, puvodne oba z Pardubicka, si vybrali práve tuto chalupu pro její polohu a velký pozemek i pres historii domu a nezbytne nutné okamžité opravy. Zcela nepochybnou výhodou byly i dva potoky, které oba vyveraly ze zeme na louce, která patrí k domu. Od té doby již dum zmenil majitele jen v rámci rodiny.

Dum prošel v prubehu pul století mnoha opravami a úpravami, drevené trámy byly nahrazeny cihlovou stavbou, byla vymenena veškerá okna a výmenou prošla i strecha, kdy byly drevené došky nahrazeny asfaltovým papírem pokrytým bridlicí, který se vyrábí v nedaleké Svobode nad Úpou. Veškeré úpravy a opravy však byly delány tak, aby zustal zachován puvodní ráz stavby i její duch.O kešce

Samotná keška je velikosti Regular a jedná se o plastovou krabici o objemu 3 litry. Pri jejím hledání nemusíte mít strach z odhalení mudly - osazenstvo nejbližšího stavení je geocachingu nakloneno a tudíž dávejte pozor pouze na prípadné procházející mudly (kterých tu však mnoho nebývá!). Pokud v blízkosti umístení kešky uvidíte stát auto/auta, dávejte pozor na geopsiska, která pobíhají po louce za plotem. Jsou sice prátelská, ale mají velice uštekanou povahu a své teritorium si chtejí bránit. Proto pokud byste tedy chteli vstoupit na pozemek (napr. pro pitnou vodu apod.), pokuste se nejprve zavolat nekoho z jejich pánícku!

Samotná keška, resp. predmety na výmenu, nejsou nijak speciálne zamerené, ikdyž v budoucnu se možná nejaké zamerení objeví. Momentálne jsme pro první nálezce pripravili FTF karty a drobné predmety s Krakonošem, pro ostatní je zde umísteno nekolik drobností. Taktéž jsme pro zacátek umístili do kešky nekolik TB a doufáme, že se tu casem budou objevovat další!

Jste v národním parku, proto dávejte pozor na divokou zver! Zejména dríve , než budete strkat ruce do jakýchkoliv der nebo do roští , ujistete se, že tam není jedovatý had !!! Jejich výskyt není poslední dobou moc castý, ale presto se zde vyskytuje chránená Zmije, která dokáže cloveka usmrtit behem nekolika hodin od kousnutí!!!
Pri chuzi lesem nekurte, zejména v letních mesících dávejte pozor, aby nedopalek nezpusobil lesní požár!!!

Ke kešce vede nekolik cest, z nichž tu zmíníme 3 nejpoužitelnejší. V okolí se nachází ješte další dve kešky ( GC186EG - "Na krizove ceste/On the Way of the Cross" a GCNQ82 - "Hrabecí/Greflich" ) , proto zde umístujeme nejprve mapu okolí a popis cesty bude následovat:


Cesty k nalezení

Možností k nalezení je spousta, zde uvádíme tri nejpravdepodobnejší:
Cesta c. 1

Size: Size: Regular (Regular) Difficulty: 1.5 out of 5 Terrain: 1.5 out of 5


Tato cesta umožnuje odlovení kešky témer stylem drive-in. -= Veselý Výlet =- Pokud nechcete riskovat velkou pokutu, musíte se nejdríve zastavit na nekterém centru KRNAP pro jednorázové povolení k vjezdu na trasu Horní Maršov - Stará hora 13 (doporucujeme infocentrum Veselý výlet Loc: 50°39'52.777"N, 15°48'27.151"E - zde si také mužete vypujcit klíce od hrádku Aichelburg, který je na protejším kopci a u kterého/ve kterém je ukryta další keš. Ješte jedna je pak u kaplicky, která je nad Veselým výletem, ale tam je prudší stoupání po kamenité krížové ceste...). Pak dojedte na námestí v Horním Maršove a vyjedte smerem na Lyseciny a Alberice (tedy na sever), projedte kolem hostince Pod Starou horou (Loc: 50°39'44.993"N, 15°49'15.407"E), -= Križovatka asfaltky a lesní cesty =- kde si mimochodem mužete dát výborné jídlo za rozumnou cenu, a u penzionu Drahník (Loc: 50°40'9.673"N, 15°49'18.639"E) odbocte prudce vlevo a nahoru do kopce. Držte se asfaltové cesty a na rozcestí smerujte mírne vpravo (více do kopce), až se dostanete na planinu tesne vedle hájenky. -= Lesní cesta ke kešce =- Podíváte-li se šikmo vlevo nahoru, uvidíte mezi stromy prosvítat chalupu c. 13 (v zime je osvetlena svítícími retezy). Pokracujte dál po asfaltové ceste nahoru, až narazíte na rozcestí, kde vlevo vede již jen lesní cesta. Po té se vydejte pokud možno pešky (geovuz odstavte napr. vedle asfaltky napr. v pravotocivé zatácce tesne nad zmíneným rozcestím) až na místo uložení kešky. Dejte pozor v zime - cesty nejsou protažené, bývají zaváté a prekvapive nepoznáte, která cesta je asfaltová a která ne. Dokonce i nekteré pruseky v lese vypadají jako cesty!

Cesta c. 2

Size: Size: Regular (Regular) Difficulty: 1.5 out of 5 Terrain: 2.5 out of 5


Tato cesta je peší, pricemž celá procházka je až na nekolikasetmetrový úsek prudšího stoupání zcela nenárocná a je zhruba 4km dlouhá. Zaparkujte svuj geovuz u hlavní silnice z Horního Maršova do Lysecin a Alberic, -= Možnost odstavení geovozu =- napr. naproti penzinonu Drahník (Loc: 50°40'9.673"N, 15°49'18.639"E) hned za znackou "Horní Maršov - Dolní Lyseciny" a vydejte se pešky po asfaltové ceste nahoru do kopce. Držte se asfaltové cesty, po vyjití cca 600m prudkého kopce pokracujte už témer po rovine - opet po asfaltce a na dalším rozcestí smerujte mírne vpravo (více do kopce), až se dostanete na planinu tesne vedle hájenky. -= Pohled na hájenku od kešky =- Podíváte-li se šikmo vlevo nahoru, uvidíte mezi stromy prosvítat chalupu c. 13 (v zime je osvetlena svítícími retezy). Pokracujte dál po asfaltové ceste nahoru, až narazíte na rozcestí, kde vlevo vede již jen lesní cesta. Po té se vydejte až na místo uložení kešky. Dejte pozor v zime - cesty nejsou protažené, bývají zaváté a prekvapive nepoznáte, která cesta je asfaltová a která ne. Dokonce i nekteré pruseky v lese vypadají jako cesty!

Cesta c. 3

Size: Size: Regular (Regular) Difficulty: 1.5 out of 5 Terrain: 3.5 out of 5


Tato cesta je urcena pro fyzicky zdatnejší kacery, kterí se rádi projdou težším terénem. -= Možnost odstavení geovozu =- Délka cesty je shruba 6km ruzne obtížným terénem - prevážne po lesních pešinách. Cestu doporucujeme zacít u hostince Pod Starou horou (Loc: 50°39'44.993"N, 15°49'15.407"E) a odtud do kopce po zelené znacce kolem sjezdovky Trešnovka, až dojdete na asfaltovou cestu. Zde odbocte vlevo, pokracujte asi 100m do kopce a na velkém rozcestí pokracujte opet do prudšího kopce po zelené znacce. Ta vás dovede až k rozcestníku "Pod Starou horou", který je tesne u asfaltové cesty. -= Lesní cesta ke kešce =- Odtud se vydejte po asfaltce smerem dolu, projdete závoru a za první ostrou zatáckou vlevo je odbocka - lesní cesta vpravo, která vás zavede až ke kešce. Po úspešném odlovení a prípadném obcerstvení (u chalupy c. 13 tece výborná pramenitá voda a rádi vám uvaríme i kávu nebo caj ;o) doporucujeme pokracovat prímo z kopce dolu. Dejte pozor na protékající potoky, které v nekterých místech vytvárejí z louky bažiny. Nejsou nijak rozsáhlé a v žádném prípade nejsou nebezpecné, ale rozhodne není nijak príjemné strávit zbytek cesty v mokrých botách! Po prekrocení vyježdené cesty, viditelné i od naší kešky, pokracujte podél lesa mezi ostatními chalupami prímo dolu. -= Všude kolem jsou krásné výhledy do kraje =- Tímto zpusobem dorazíte brzy ke kaplicce sv. Anny, u které se nachází moc pekná keš GC186EG - "Na krizove ceste/On the Way of the Cross" . Odtud pak již zbývá jen sejít po krížové ceste dolu k Veselému Výletu a po hlavní silnici na Pec pod Snežkou dojít asi kilometr na námestí do Horního Maršova. V zime se NEDOPORUCUJE tuto trasu procházet - bývá tu hodne snehu!!!
Doufáme, že se vám naše keška bude líbit stejne jako okolí, výhled do kraje a procházka v prírode - to je ostatne její úcel. Vaše FofrMišky .

Ceská verze | English version


Old Mountain #13-= Geocaching logo =- -= Old Mountain #13 =-

Welcome at our web page of our first hiden geocache. It's decided to the place we love and we hope you will like this lovely place and our cache too!Main informations

-= KRNAP =- The cache is placed on Stará hora (= "Old mountain"), near by the cottage n. 13. The Old mountine is the hill with the top closely below 900 meters, in easter part of Krkonoše (= "Giant Mountains"). You are in National Park named KRNAP (= "KRkonose NAtional Park") and that's why you are plesed to keep all visitors-rules of this National Park!

If you decide to make a bit longer walk trip, you'll be smitten with beautiful nature and gorgeous viewpoints. -= Nice viewpoint from the cache =- You can get to the cache in several ways. Except of those, which will be punctualy described later, you can "hunt" the cache by short turnings from "Emina way", which faces from Pec pod Snezkou or from Spálený Mlýn (="burned mill") to the village Horni Marsov. You can also decide for easier way - then go with your geo-car upstairs almost to the cache, but in thit case you must stop on management of National Park and buy one-shot permission to drive in.

-= Krakonos =- Old Mountain with this cache is in territory Temný Dul (="Dark Pit"), which is a part of village Horní Maršov . This highland village, which noticed after the "Velvet Revolution" in the year 1989 big growth of tourism movement, thanks to this it is always spreading, it's far from here about 1km by the way through the wood, or about 3,6 km by an asphalt road. Horni Marsov is member of Svazek obcí Východních Krkonoš (="The Confederation of Villages in Easter Krkonose") and at last but not least it also belongs to the Krakonošova království (="Krakonoš's Kingdom").History

Most cottages on the Old Mountain were built roughly in first half of 19th century. The buildingy no. 13 (which our cache is named by) is built as a house with the highest position on whole mountain and it was built in the year 1841. All houses built all over the hill belonged to two stems of one large family - Zawadill's and Schmidt's. At the time of construction of these houses there wasn't any road, at the most footpath and one cart-way, which reproduce partially the present blacktop and partially traverses present grass field. Everythung necessary for building was transported with the help of shaft-horse. Buildings were built from accessible construction material: living part was from wooden beam and agricultural part was made from massive stones. The floor area and ceilings were wooden, hay was used as an isolation. The roof is saddle, original covering were hand-made wooden shingles. The same were using on shield as an isolation against the wind, rain and snowfall.

The house with lucky number 13 was owned by a local seam, which once a week went on foot to the village Hroní Maršov (originally "Marschendorf", later "Maršov IV."), to deliver finished work and picked up next shoes to reparation. The inhabitants here cradled cows, goats and other small animals stock, They cultivated here vegetables and in surely exploited everything, what the wood baded to them. We dont know anought about story of this house, but it is however general knowledge, that during IIWW just in this home leadership of local Gestapo used to come here offen to jolly with home-born young ladies, living in this house. In these days nobody knows if there where really living collaborators here or if here-living people tryed to obtain any information about enemy by affectation of favour. The fact stays, that everyone were expelleed after the war and it is sayd not to be very friendly against the "colaborantes". Records of hate of villagers to inhabitants of this hous is also the fact, that abandonmed building was (as well as his owners some time before) target of mass lynching, plundering and vandalistic demolitions. The Republic, as the owner of all desolate cottage, decided to offer them very cheaply to quick settlement. Whole Bohemian borderland was depopulated : after Munich declaration in the year 1939 many Czechs were expulsed from here, after the war then all Germans and most houses there were uninhabited here. When the interested person (potentional buyers) arrived here in the year 1947, all cottages except one were still empty. The married couple named Krejeí from Prague (originally both of them was from east Bohemia) with their two small children, chosen just this cottage for its position and large piece of land and Married couple Krejcovi from Prague, originally both from Pardubicka, chose this very cottage for her position and big piece of land also with the building story and the necessary immediate repairs. Quite doubtless benefits were two brooks too, which both of them rises off the ground on meadowland, which belongs to the house. Since that time the house already switched the owner only within family.

The house passed by many reparation and adjustment during the half of century, wooden riders were supplying with bricky construction, every window was exchanged and by way of exchange pass the roof too, when wooden thatch were replaced with asphalt paper coated slate, which produces in not so far village "Svoboda nad Upou". All adjustment and corrections were however made to conservate the original character of construction and its spirit.About cache

The cache-box is of "Regular" size and it's a plastic box about 3 litres large. During searching of the cache you do not have to be affraid of detection by muggles - the crew of nearest building is well-disposed to geocaching and thats why you have to pay attention only on pertinent passing through smugggles (they do not use to go here very offen!!!). If you will see near by location of the cache parking a car/cars, keep a watch of geo-dogs taking their course on meadow behind the fence. They are though friendly, but they have very yaping character and they want to defend their territory. Therefore if would you like to embark on homestall (e.g . for drinkable waters etc.), try to call somebody first to calm them down!

The cache by itrself, or more precisely subjects for exchange, are not any specially sight, but perhaps some sight appear in future. At the moment we there are prepared for first finders FTF, STF and TTF cards and small subjects with Krakonos (the master of whole Giant Mountains - Krkonoše), for others are placed here several sundry. We picked for beginning to the cache several TBs and we hope, that in the course of time they will be coming here many others!

You are in national park, that's why keep a watch of wild animals! Especially before you will dig your hands into any hole, gap or earth-house , make sure, that there isn't any poisonous snake !!! Their presence isn't recently very frequent, but nevertheless here lives Viper (about 60cm long snake, protected by law), which can kill any human being during several clocks from bite!!!
Walking through the wood DO NOT SMOKE, especially in summer months pay attention, so butt-end DOES NOT brought about bushfire!!!

There are several ways to find this cache but we will describe anly 3 of them. There are two more geocaches in nearby of this cache ( GC186EG - "Na krizove ceste/On the Way of the Cross" and GCNQ82 - "Hrabecí/Greflich" ) , that's why we pick here the map of nearby first and description of those ways follows:


Ways to find the cache

There are many ways to find the cache, we are describing three most usefull:
Way #1

Size: Size: Regular (Regular) Difficulty: 1.5 out of 5 Terrain: 1.5 out of 5


This way enables you to find the cache almost in drive-in style. -= Veselý Výlet =- If you don't want to risk a big financial penalty, you have to stop in any KRNAP center where you can buy lumpsum permission to drive in National Park to route "Horní Marsov - Stara hora 13" (we recommend info-center Veselý výlet Loc: 50°39'52.777"N, 15°48'27.151"E - here also you can borrow (with no payment) keys from small castle "Aichelburg", which is on the opposite hill and near which/in which is hid another cache. One more cache is then near small chapelle "St. Anna", which is above "Veselý Výlet", but ther's forceful climb over stony way - stations of the cross...). Then go to the square in Horni Marsov and go out in the direction of Lyseciny and Alberice (so to the north), pass around the pub "Pod Starou horou" (Loc: 50°39'44.993"N, 15°49'15.407"E), -= Crossing blacktop and forest road =- where by the way you can take delicious meal for reasonable price, and near guest-house Drahnik (Loc: 50°40'9.673"N, 15°49'18.639"E) turn to left and go up hill. Follow asphalt roads and on crossroad direct gently on the right (more up hill), as far as getting on plateau closely beside the game-keeper's house. -= Forest road to the cache =- If you look sidelong left up, you see cottage No. 13 striking through the trees (in winter it's alight shining chains). Go on along over asphalt way up, as far as strike on crossroad, where is only forest road to the left. Follow it if possibility by foot (geo-car park next to blacktop e.g . in right-handed curve just above referenced crossroad) to place where the cache is hidden. Watch your steps in winter - roads are not cleaned, they use to be blowen and you doesn't know, which way is asphalt and which is not. Even some corridor in wood looks like roads!

Way #2

Size: Size: Regular (Regular) Difficulty: 1.5 out of 5 Terrain: 2.5 out of 5


This way is foot-passenger, all walking is except some hunderet meters long section of forceful uprising quite unexacting and it's roughly 4km long. Park your geo-car near by major road from "Horni Marsov" to the "Lyseciny" and "Alberice", -= Possibility of parking =- e.g . opposite guesthouse "Drahnik" (Loc: 50°40'9.673"N, 15°49'18.639"E) next to brands "Horni Marsov - Dolni Lyseciny" and start go by foot over asphalt way up hill. Follow asphalt roads, after go out c. 600m forceful uphill go on again almost after plains - again after asphalt and on next crossroad direct gently on the right (more up hill), as far as getting on plateau closely beside the game-keeper's house. If you look sidelong left up, you see cottage No. 13 striking through the trees (in winter it's alight shining chains). Go on along over asphalt way up, as far as strike on crossroad, where is only forest road to the left. Follow it to place where the cache is hidden. Watch your steps in winter - roads are not cleaned, they use to be blowen and you doesn't know, which way is asphalt and which is not. Even some corridor in wood looks like roads!

Way #3

Size: Size: Regular (Regular) Difficulty: 1.5 out of 5 Terrain: 3.5 out of 5


This way is determinated for physically able geocacher, whose like to pass through heavy cross country. -= Possibility of parking =- Trip length is around 6km by variously heavy cross country - mainly after forest footpath. We advise to start the trip at restaurant "Pod Starou horou" (Loc: 50°39'44.993"N, 15°49'15.407"E) and from here to go up hill after green turistic drawing symbols around ski slope "Toešoovka", as far as get on asphalt road. There turnin to left, go perhaps 100m up hill and on big crossroad go on to the forceful uphill after turistic green drawing symbols again. Follow this forrest road until you came to signpost named "Pod Starou Horou", which is near by asphalt road. -= Forest road to the cache =- From here follow the asphalt road direction down, pass through the red iron gate and behind first sharp turning left is right-side-branch - forest road to the right, which introduce you to the cache. After successful hunt and possibly refreshment (near cottage No. 13 flows excellent well-water and we will make to you cup of coffee or tea ;o) we advise to continue straight downhill. Take care of wo-turgescent brooks, which forme in some places from meadows to swamp. They're not anyhow wide and in any case aren't dangerous, but it definitely is not anyhow comfortable to pass the rest of travelling in wet shoes! After overrun of beaten road, visible also from our cache, go on along forest among other cottages straight downhill. -= Many wonderful views are everywhere =- By this way you will arrive to the chappel of St. Anna, where is another lovely cache GC186EG - "Na krizove ceste/On the Way of the Cross" . Rrom here you have to go by the way of Cross downhill to "Veselý Výlet" and then by the main road from "Pec pod Snezkou" go about 1km to the square in center of "horni Maršov". It's NOT RECCOMMENTED to use this way in winter - there use to be a lot of snow here!!!
We hope you will like our cache as well as all the trip in this lovely nature in nearby of the cache - it's really it's main goal! Yours geoteam FofrMišky .

Ceská verze | English versionNekolik ruzných zpusobu - od "drive-in" až po nekolikahodinovou procházku horským terénem.

There are more ways to find the cache - from easy "drive-in" to quite hard, more-hours walking trip thru mountain walk-sides.