GCT91N - St. Alexis Cathedral
 N50°06.532 E014°23.685
  adp.
 6,55 km  NW 331
 M  10  15
 1.3.2009
 [CZ] cache je magneticka [EN] it is a magnetic cache

Hotel Internacionál (nyní Crowne Plaza) se nachází v Praze 6 v Podbabe v Dejvicích a je zarazen na seznam kulturních památek.


Tato smelá stavba vznikala v letech 1952 až 1954 z rozhodnutí ministra obrany Alexeje Cepicky. Gottwalduv zet Cepicka doufal, že se slavnostního otevrení zúcastní i Stalin a dusledek jeho zámeru - totiž aby Stalina zdravilo ze schodište ve foyer všech tehdejších 44 generálu - je patrný dodnes. V puvodním návrhu architekta Ing. Františka Jerábka bylo schodu na vstupním schodišti k výtahu 20, Cepicka si však vymohl 2 schody navíc - aby se na ne jeho generálové vešli. Z tohoto duvodu je stredová budova v jiné úrovni, než levé a pravé krídlo

.
Výzdoba
Na vnitrní výzdobe hotelu se podíleli malíri: C. Bouda (taktéž gobelíny), W. Nowak a J. Gruss, prof. Ullman, prof. Novák a sochari Kodým, Hojerová a Sedlecká. Nástropní malby jsou zase zásluhou umelcu Kumpána, Solara a Liškové. Dále nesmíme opomenout nástennou mozaiku od Maxe Švabinského. Ve tretím patre jsou k videní sklenené reliéfy s historickými námety od Brychtové a Dostrašila.
<<> >
<<> / > > <> > > >

Stavba
Budova má 16 pater, celková výška je 88 m, vlastní budova merí 67 m. Dnes je k dispozici 254 plne klimatizovaných pokoju a 18 konferencních místností s kapacitou 10 - 400 osob. Rekonstrukce probíhala od 8. 3. 1996 do pocátku dubna 1997. Slavnostní otevrení se konalo v cervnu 1997. Puvodní protiatomový kryt, v jehož nejvetší cásti bylo možné prežít 2 týdny v osazenstvu 600 osob, byl premenen na šatny zamestnancu a ucnu.

Kalich
Kalich váží 15 tun, jeho výška je 10 m, kvet kalichu merí: 4,3 m šírka a 3,8 m délka.

Hvezda
Železná hvezda, jejíž hmotnost cinila 250 kg a merila 1,5 m, byla v roce 1996 rozebrána a po peti mesících opet vrácena na své místo. Tato rudá hvezda byla zdobena pozlaceným lvíckem a lipovými ratolestmi. Puvodní rudou barvu nahradila po její rekonstrukci barva svetle zelená, která symbolizovala celosvetový retezec hotelu Holiday Inn. Hvezda je nyní natocena smerem k Pražskému hradu.

Názvy hotelu

Názvu se tu pro jednu budovu vystrídalo celkem úctyhodný pocet - Družba, Hotel Cedok (od 1957), Internacionál, Holiday Inn a (zatím poslední) Crowne Plaza. Ale obyvatelé prilehlého okolí jej nepojmenují jinak než "Internacionál".

Prezdívky
Tento velmi rozkladitý hotel se skrývá i pod temito prezdívkami:

- Lomonosova univerzita

- Cepickuv barák

- Sen šíleného cukráre

- Chrám Sv. Alexeje

Informace prevzaty z :

Na fotografii mužeme v odpovídajícím výškovém pomeru videt v popredí Hotel Internacionál a na pozadí Lomonosovu univerzitu v Moskve.


Cache is located nearby former hotel International/ cache je umistena pobliz byvaleho hotelu Internacional