GCX60A - Hamersky rybnik
 N50°03.110 E014°29.091
  jirak
 3,31 km  E 100
 S  20  25
 22.3.2009
 [CZ] pod cestou mezi kameny [EN] bottom of road between the stones

[CZ] Hamerský rybník, který zatopil zábehlickou tvrz, pochází z roku 1770, kdy byly zrízeny medené hamry. Mlýn zde byl uz pred zrízením rybníka. Náhon vede od splavu u zábehlického zámku. V soucasné dobe nemá rybník stálý prítok, protoze náhon je nefunkcní, coz se projevuje spatnou kvalitou vody.

[EN] This cache is placed close to Hamr's pond in Prague, part Zabehlice. Hamr's pond was established in 1770 and is located near a presently standing abandoned mill. These days, there is no current to pond because millwheel is blocking the current in to. So that means the quality of water is really bad.
You can find a several interesting places located around the pond, such as church built during the 12th century and a small island which is the youngest one in Prague.

Kostel

Základ kostela Narození Panny Marie na ostrohu mezi Boticem a Hamerským rybníkem pochází z první poloviny 12. století (kolem roku 1125). Ve 14. století byl z románského stylu goticky prestaven. V té dobe býval farním kostelem. K dalsí prestavbe doslo v letech 1876-1880, kdy byla puvodní románská vez znicená bleskem nahrazena dnesní pseudorománskou. Rozsáhlejsí opravy byly provedeny i v roce 1948, v roce 2000 za financního prispení mestské cásti byla opravena fasáda.

Restaurace

Na jedné strane rybníka je v provozu príjemný Lechovický sklípek zamerený na víno a na druhé strane funguje restaurace sportovního centra Hamr.

Ostruvek

Hamerský ostruvek, který se po posledním zásahu napoustení „posunul“ o 5 metru východním smerem, je „nejmladsím“ ostruvkem v Praze. Tento ostruvek je po vetsinu roku klidným domovem vodního ptactva a dalsích zivocichu, ale lidmi trvale „obydlen“ není. Ostruvek zabírá plochu kolem 30m2. Hustota zelene ve vegetacním období je dobrá práve pro hnízdící ptactvo, které tady nalézá klid od civilizace a husté zástavby, která je vsude kolem. Nejvíce vegetace najdeme ve východní cásti ostruvku.

Ulozeni cache:

Keska je ulozena v prostoru arealu Hamerského rybníka, takze je dostupna kdykoliv. Za mokra/snehu/naledi budte opatrni pri vyzvedavani kesky.Nasel jsi Geocoin nebo TravelBug? Nevis co s nimi? Zkus se podivat sem


Hamerský rybník